Ärende 12: 1.500.000 kr till Arenan…
Tre punkter i Barn- och Ungdomsnämndens nästa sammanträde handlar om arenan. Så här ser ärendelistan ut:
”Ärende 10: Färdigställan av Arena Vänersborg avseende basidrott och lokaler för föreningsmöten.
Ärende 11: Montering av raster vid Arena Vänersborg.
Ärende 12: Behov av ytterligare åtgärder med anledning av takraset vid Arena Vänersborg.”
Ärende 10 och 11 har jag redan kommenterat. (Ärende 10 – Ärende 11.) Förslagen i ärende 10 och 11 är att ytterligare 2.950.000 kr ska tillföras arenan – nu i april.
Ärende 12 handlar om takraset. Och ytterligare 1½ miljon kr… Nu i april. Till arenan.
Ingen har väl missat takraset… Taket reparerades, men…
”Efter takraset har förstärkningsarbeten utförts, vilka dock inte godkänts vid efterföljande besiktning.” (Ur nämndens handlingar.)
Därför behövs det en
”delvis ombyggnation samt nya kompletterande stålbalkar”.
Det handlar inte om de saknade takbågarna (ni kommer väl ihåg hur 18 takbågar blev 13, om inte så kan du läsa här). Det vore för billigt. Det måste handla om att förstärka de befintliga kring ”hålet”. Tydligen har något gått snett vid reparationerna efter takraset. Men sa inte förvaltningschefen på ett sammanträde att taket var återställt till så som det var innan raset (inkl ett 10%-igt dimensioneringsfel)? Men det är klart, återställs taket till samma skick som innan raset så kan det ju rasa igen. Jag menar, det rasade ju faktiskt.
Hur som helst. Det är tydligen så att även efter en ombyggnation med nya stålbalkar för 1 miljon blir det inte säkert att vistas i arenan vid ymnigt snöfall. Taket kan rasa igen.
”…för att med högre säkerhet kunna bedöma när skottning ska utföras på grund av snömängd och/eller snötryck bör taket på Arena Vänersborg förses med dels antenner spridda över taket så att snödjupet kan avläsas från mark och invändigt monterade töjningsgivare.”
Det kostar uppskattningsvis 500 000 kr. Ytterligare.
Innan ovanstående åtgärder ska utföras ska en arkitekt (förhoppningsvis någon annan än den som ritade arenan…) och en statiker titta på det – så att det blir rätt denna gång. (Handlingarna använder ibland för mig svåra ord. Statiker är enligt Wikipedia ett gammalt ord för byggnadskonstruktör.) Kostnaderna för dessa experter är inte inräknade.
Trots dessa åtgärder så är väl fortfarande det 10%-iga dimensioneringsfelet på taket kvar…? (Se mitt inlägg Håller Arenan?) Och ombyggnaden av väggar ”så de klarar verklig rörelse i yttertakskonstruktion” är väl också kvar på ”att-göra-listan”? Precis som de otäta springorna, skarvarna, väggpartierna och fotplåten…? (Se Är det ett konstruktionsfel så är det.)
Vad säger man? Som Joakim Sjöling (S) att arenan måste ”färdigställas så att vi kan använda den så som det var tänkt”?
Det säger inte Vänsterpartiet.
PS. Fortsättning följer…
Om man återvinner en pantburk sparar man 1,5Kg koldioxid (Co2)… http://www.stenarecycling.se/
GillaGilla