Hem > Arena Vänersborg > Arenans kostnader 2018

Arenans kostnader 2018

Kvällens match i Arena Vänersborg mellan IFK Vänersborg och Bollnäs slutade oavgjort inför 1.344 åskådare. Det blev 2-2 i en ganska tråkig och händelsefattig match. Alla målen gjordes på hörnor. Resultatet var helt rättvist.

En fråga om Arena Vänersborg har i dagarna hittat sin väg till diariet. Det är en journalist som har ställt några frågor om arenans kostnader och intäkter under 2018. Journalisten är inte från närområdet, utan ska tydligen använda uppgifterna i en kommande artikel om bandyarenor i hela landet. Jag tyckte att uppgifterna om arenans ekonomi var intressanta för vänersborgarna och återger dem därför här.

Kultur- och fritidsförvaltningen hyrde Arena Vänersborg av samhällsbyggnadsförvaltningen till en kostnad av 20,913 milj kr. (Det handlar om år 2018 alltså.) Driftskostnaderna, som lokalvård, sophämtning, larm/bevakning, hyra av maskiner och inventarier mm, uppgick till 1,59 miljoner.

Det är en ansenlig summa, men kommunen har också intäkter för arenan. De låg förra året på nästan 3 milj kr.

Så här såg inkomsterna och utgifterna ut under förra året:

Nettokostnaden för arenan låg alltså på 19.540.036 kr. Det är alltså så mycket pengar som kommunen, dvs skattebetalarna, fick lägga på arenan 2018.

Och lite till. Journalisten frågade också om kommunens personalkostnader för driften av arenan. Svaret från kultur- och fritidsförvaltningen var:

”Personal arbetar med alla anläggningar inom Arena Fritid. Uppskattar att ca 10 % av personalkostnaden belastar Arena Vänersborgs anläggning.
Kostnad totalt för personal under 2018 uppgår till ca 1 480 tkr, varav 148 tkr belastar arenan.”

Denna siffra är alltså en uppskattning, men torde vara rimlig.

Det ställdes också två frågor om intäkterna och en handlade specifikt om IFK Vänersborg. IFK betalade 890.000 kr (fram till 13 dec) för hyra av arenan. (IFK hyr också andra anläggningar av kommunen.) Dessutom informerades journalisten om att även andra hyr arenan, som Blåsut, Vargöns bandyklubb och också andra klubbar utanför kommunen. Dessutom hyrs arenan ut till olika mässor och andra arrangemang.

Kommunen fick även intäkter från Länsförsäkringar.  Länsförsäkringar betalade förra året 792.913 kr för att ha sin logga utanpå Arena Vänersborg. Företaget har betalat för denna reklam sedan 2009. Det kan noteras att det från och med i år inte längre finns något avtal med Länsförsäkringar om detta. Om avtalet ska förlängas eller om loggan ska tas ner vet jag inte. Det sägs att Länsförsäkringar inte är så pigga på att förlänga avtalet. Men det ger sig väl snart, förhandlingar lär pågå. Det borde vara klart innan bandy-VM går av stapeln kan man dock tycka.

 Arenan kostade således omkring 20 milj kr netto för Vänersborgs kommun, dvs skattebetalarna, förra året och jag tror att det har legat på denna summa de senaste åren. Det är mycket pengar, pengar som överhuvudtaget inte diskuteras i kommunen inför budgetbeslut med neddragningar på skola, vård och omsorg.

Enligt uppgifter så kan kostnaderna öka frampå. Det lär vara ganska mycket som behöver åtgärdas i anläggningen, den har ju faktiskt stått några år nu och underhållet har väl kanske inte varit riktigt det optimala.

För övrigt är det snart VM i bandy i Arena Vänersborg. Det kommer att kosta skattebetalarna ytterligare pengar. (Det återkommer jag till i en senare blogg.) Å andra sidan kommer kommunens företag, restauranger, affärer etc säkerligen att tjäna några slantar på arrangemanget. Och vänersborgarna kan få tillfälle att se på bra bandy, bättre än den som bjöds ikväll.

PS. Hade missat den här nyheten – se (och lyssna) här ”Arena Vänersborg blir av med sin huvudsponsor”. (kl 22.45)

Kategorier:Arena Vänersborg
  1. Eric
    10 januari, 2019 kl. 07:08

    låter 148tkr i lönekostnader rimligt? Jag tycker det verkar lågt räknat. Det sitter ju minst en vaktmästare där varje kväll mellan aug-april.
    Så man skulle väl kunna säga att det går åt minst en tjänst om året i personalkostnader för driften, lågt räknat? Eller räknas de kostnaderna in i något annat?
    Skulle va intressant och se vad verksamhetskostnaderna på 22miljoner är för något.

  1. No trackbacks yet.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: