Solvarm, pris och uppmärksammat naturhus
Den 15-16 mars gick den årliga konferensen “Vatten Avlopp Kretslopp” av stapeln. Den arrangerades som vanligt av VA-guiden. Konferensen var välbesökt, omkring 300-400 deltagare närvarade under två dagar. I vimlet syntes bland annat tjänstepersoner från miljö- och byggnadsförvaltningen i Vänersborg.
VA-guiden är en medlemstjänst som arbetar med (se här):
“VA-planering, dagvatten och små avlopp, både inom kommun, myndighet eller privat verksamhet.”
Det innebär att alla som är intresserade av och vill veta mer om VA-frågor eller arbetar med dem på något sätt gärna deltar i de årliga konferenserna. Deltagarna möter de främsta och mest kunniga personerna på området och de har tillfälle att lyssna och ställa frågor på flera olika seminarier eller fördjupa sina kunskaper på olika föreläsningar.
Konferensen hölls i år i Helsingborg, vilket inte var någon slump. Helsingborg är på många sätt en föregångare inom t ex nya kreativa lösningar på området kretslopp och återvinning. Staden bygger en ny stadsdel, Oceanhamnen, med fokus på miljö och hållbarhet. Där utvecklar och bygger Helsingborg ett unikt källsorterande avloppssystem, bland annat återvinns näringsämnen och läkemedelsreningen energieffektiviseras. (Se “Helsingborg: Tre rör ut”.)
VA-guiden delar årligen ut ett Avlopp och Kretsloppspris till någon som på ett:
“betydelsefullt sätt främjat utveckling och nytänkande eller påskyndat införandet av miljö- och kretsloppsanpassade avloppssystem”
I år delades priset av Väddö Golfklubb och Anders Solvarm.
TTELA har skrivit om Solvarm och priset (se TTELA “Kommunen ville stoppa Anders Solvarms avlopp – nu får det pris”), men i veckan som gick delades det ut på konferensen. Och Anders Solvarm var naturligtvis där i egen hög person för att ta emot det.
Juryns motivering till att Anders Solvarm fick det hedervärda priset var (texten om Väddö golfklubb har jag utelämnat):
“Avlopp och Kretsloppspriset delas i år ut till två pristagare, Väddö Golfklubb och Anders Solvarm, som båda resurseffektivt och säkert återvinner vattnet och näringen i avloppsvatten i den nära miljön.
Anders Solvarm har utvecklat ett kretsloppsystem som utnyttjar avloppet för egenproduktion av mat i naturhusets attraktiva boendemiljö. Vattnet, växtnäringen, värmeenergin och det organiska materialet i avloppet och matavfallet bidrar alla till att skapa frodig växtlighet i växthuset som rymmer såväl bostadshus som avloppssystem. Hög grad av självförsörjning och avsaknad av ledningssystem gör Solvarms system väl rustat för såväl torka som översvämning. Att systemet nästan helt saknar miljöstörande vattenutsläpp gör det extra intressant på känsliga platser långt från kommunal service.
Årets Avlopp och Kretsloppspristagare, Anders Solvarm och Väddö Golfklubb, har båda anläggningar som kan fungera som demonstrationsexempel och härigenom bidra till spridning av kunskap om, och ökad acceptans för, avlopp i kretslopp.”
Det är stora men välförtjänta ord om Anders Solvarm och hans egenutvecklade cirkulära VA-system. Det måste vara en fantastisk känsla för Anders Solvarm att få ta emot ett sådant pris med en sådan motivering inför några av de mest kunniga och skickligaste professorerna, vetenskapsmännen, forskarna, ingenjörerna, experterna, rådgivarna,
innovatörerna mfl som finns på området. Och inte minst de nitiska tjänstepersonerna från Vänersborgs miljö- och byggnadsförvaltning…
Anders Solvarm sätter onekligen Vänersborgs kommun på kartan. Men egentligen är väl Vänersborg mer känd i VA-kretsar av en helt annan orsak. Det har jag skildrat i en mängd bloggar under åren (se här, man får bläddra länge för att se alla bloggar om Solvarm och hans kamp mot Vänersborgs kommun…). TTELA skrev nyligen också om Solvarm och kommunen – med den talande rubriken “Kommunen ville stoppa Anders Solvarms avlopp – nu får det pris”.
Niklas Johansson på TTELA skrev:
“Vänersborgs kommun ville förbjuda Anders Solvarm att använda avloppssystemet som han själv hade konstruerat och gick, bland annat, till domstol för att få sin vilja igenom. Efter flera års tvister fick familjen Solvarm rätt när mark- och miljödomstolen gjorde bedömningen att deras system var lika bra, och i vissa delar bättre, än kommunens.”
Tjänstepersonerna från Vänersborg som var ansvariga för kommunens bedömning fanns alltså bland publiken i Helsingborg. Jag undrar vad de ansåg om juryns motivering eller att Anders Solvarm överhuvudtaget fick priset? Var de kvar bland åskådarna när Solvarm tog emot det prestigefyllda priset? Klappade de händerna?
Det finns andra som uppmärksammar och uppskattar Solvarms arbete. Han och naturhuset har medverkat i en mängd svenska och internationella TV-produktioner genom åren. Nu senast uppmärksammades Solvarm av Airbnb.
Airbnb är (se Wikipedia):
“en onlinemarknadsplats för uthyrning och bokning av privat boende. Företagsidén har sin utgångspunkt i delningsekonomins principer, där privatpersoner står som både leverantör och kund.”
Anders Solvarm kontaktades av Airbnb och anslöt sig. Det handlar om det nybyggda naturhuset som också finns i Sikhall, inte långt från Solvarms egna bostadshus. (Se TTELA “Andra generationens naturhus klart för inflyttning”.)
Solvarm har haft hyresgäster från flera länder, t ex Norge, Danmark, Tyskland och Frankrike, men också USA, Kanada och Dubai. För inte så länge sedan fick han reda på att hans naturhus var bland de 10 mest populära på Airbnb. Huset i Sikhall hade fått 1,5 miljoner klick. På Airbnb:s hemsida står det (se här):
“Take a look at Airbnb’s 14 most wish-listed new homes, including the 3 most wow-worthy, from a glass cabin in Sweden to a sky-high Canadian treehouse”
Anders Solvarm har definitivt satt Vänersborg på kartan och det på ett mycket positivt och förtjänstfullt sätt. Det har han gjort trots att ett antal politiker och tjänstepersoner i kommunen har gjort sitt bästa för att motarbeta och stoppa honom. Det har i och för sig lett till att kommunen syns ännu tydligare på kartan – fast kanske inte på ett riktigt lika positivt sätt…
Solvarm ska nu sätta igång med att bygga klart det hus, ”Skyhouse”, som ligger på hans fastighet i Sikhall och som han avbröt i samband med rättegången och hans fars bortgång. Det ska bli spännande att se om tjänstepersonerna från Miljö- och byggnadsnämnden tog intryck av konferensen i Helsingborg och framför allt lärde sig något. Om de gjorde det så kanske ärenden med Solvarm kommer att gå enkelt och snabbt framöver.
För en gångs skull.
Betygsätt detta:
Relaterade
Lämna en kommentar Avbryt svar
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.
Senaste inläggen
- Utredningar visar att Sörbygården behövs
- Vem bestämmer – nämnden eller ordförande?
- Öppet möte om bostadsfrågor
- Fler tankar om staden
- Vårdagjämning och Eid al‑Fitr
- Slow City? New York City?
- KF: Medborgarförslag om Sörbygården!
- Fullmäktige imorgon
- Aktuella politiska frågor i Vargön
- KF (18/2): Kommunen behöver Sörbygården (3/3)
- BUN (16/3): Nedläggning av för- och grundskolor?
- KF (18/2): Brandskyddsåtgärder på Sörbygården (2/3)
- KF (18/2): Sörbygårdens vara eller inte vara (1/3)
- VA 5 (18/2): Makten ger inte kommunen rätt
- VA 4 (18/2): Copilot avslöjar kommunens okunnighet
- VA 3 (18/2): Augustsson vs Kärvling
- Internationella kvinnodagen
- VA 2 (18/2): Stora brister i underlaget
- VA 1 (18/2): Augustsson sågar Wendels motion
- Vad händer i kommunen?
- Trögt för Magnus i Sikhall
- KS (25/2): Flera intressanta ärenden
- Inför en matbank i Vänersborg
- Tredje gången gillt för det svarta taket?
- Kommunen ger sig aldrig!
- KF imorgon: Sörbygården och VA-motion mm
- V: Stoppa matfattigdomen i Vänersborg!
- BUN:s ansvar och organisation
- Hotfullt om snöröjning
- Internationella kvinnodagen 8 mars
- BUN: År 2025 i fokus – dyster framtid
- Nedslag: Snö, Sellberg och Sjövallen
- Några ord om Sanden norra och aulan
- Folkets Hus Vänersborg står på randen till att tystna
- Sanden södra: Likställighet eller expropriation?
Mest lästa de senaste två dagarna
- Utredningar visar att Sörbygården behövs
- Vem bestämmer - nämnden eller ordförande?
- Fler tankar om staden
- Öppet möte om bostadsfrågor
- Socialnämnden: Sörbygården återigen i fokus (2/2)
- KF (18/2): Kommunen behöver Sörbygården (3/3)
- Vad ska hända med Vänersborgs äldsta hus?
- VA 2 (18/2): Stora brister i underlaget
- BUN (16/3): Nedläggning av för- och grundskolor?
- Grattis Magnus Larsson!
Senaste kommentarer
| Anonym om Utredningar visar att Sörbygår… | |
| Anonym om Fler tankar om staden | |
| Anonym om Fler tankar om staden | |
| Anonym om Slow City? New York City? | |
| Jenny om Fullmäktige imorgon | |
| Anonym om BUN (16/3): Nedläggning av för… | |
| karvling om VA 5 (18/2): Makten ger inte k… | |
| Anonym om VA 5 (18/2): Makten ger inte k… | |
| Anonym om VA 5 (18/2): Makten ger inte k… | |
| Anonym om Vad händer i kommunen? | |
| Anonym om KS (25/2): Flera intressanta… | |
| Tittilura om Inför en matbank i Väners… | |
| Anonym om Hotfullt om snöröjning | |
| Anonym om BUN: År 2025 i fokus – d… | |
| Anonym om Några ord om Sanden norra och… |
Kategorier
Arkiv
Länklista
Stefan Kärvling
Statistik
- 1 732 860 visningar

Hahaha, lite belöning till Anders och Rosemary för deras kämpande ”mot” Vbg Kommun.
GillaGilla